Tüm ürünlerde ücretsiz KARGO

Halının kalitesi nasıl anlaşılır?

Bir halının kaliteli olup olmadığı halının satıcısının halının geçtiği testleri belgeleyen uygunluk sertifikasıyla netlik kazanır. Ülkemizde son yıllarda bütün aranılan özelliklere sahip tek halı akrilik halılardır. Bir halıda aranılan tüm özellikleri taşıyan akrilik halı en önemli özelliği olan kir ve leke tutmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır. 

Halıları kaliteli yapan belirli özellikler vardır. Bu özelliklerimhepsinin bir arada olduğu bir halı bulduğunuzda onun kaliteli olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Bu durum kişiden kişiye de değişebilir. Birazdan belirteceğimiz kriterlerin bir arada bulunduğu halıların, performans, dayanıklılık ve ömür bakımından en iyi seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Peki Halının kalitei olduğu nasıl anlaşılır? İşte kriterler;

Yüzey Ağırlığı

Halıların yüzey ağırlıkları, çoğu insanın halı seçerken ilk baktığı özelliklerden biridir. Her zaman olmasa da çoğu zaman bu özellikten halıyı seçmek mantıklı olabilir. Halının yüzey ağırlığı, kullanılan malzemenin sağlam olduğunu bu sebeple halının uzun ömürlü olduğunu anlamamızı sağlayabilir.

Halının Yoğunluğu

Yüksek bir hav boyu, halıya lüks bir görünüm verir. Ancak, hav yüksekliği ne kadar çok olursa, özellikle yoğun kullanımlı yerlerde halıdaki keçeleşme eğilimi de o kadar artar. Eğer, derin havlı bir halı istiyorsanız, ekstra yoğunluğu olanlardan birini seçiniz.

İplik Tipi

Kullanılan iplik ya da malzeme her neyse halının kalitesindeki en büyük etmen odur diyebilirsiniz. Farklı iplikler farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Genelde kullanılan iplik türleri sentetik halılarda ; naylon, polyester, olefin ve triextadır. Doğal, el yapımı dediğimiz halılarda ise; ipek, yün ve sisal ipliği kullanılır. Bu malzemeler genel itibariyle halının karakteristiği ve kalitesini belirler.

Garanti Belgesi

Bir halı alırken ya da kalitesini anlamaya çalışırken dikkat etmeniz gereken etmenlerden birisi de garanti belgesidir. Ya da iade koşullarını öğrenmelisiniz. Unutmayın ki kimse kalitesiz bir ürünü garanti kapsamı altına almaz. Bu basit bir yöntemdir ama her zaman etkilidir.

Halının Tarzı

Halının tarzı, onun performansını etkileyebilir. Yani bir mutfak halısı satın aldığınızda, salon için düşünmek pek sağlıklı olmayabilir. Çünkü halılar genel itibariyle belirli alanlar için tasarlanır. Yolluklar üzerinden çok insan geçeceği için o tarzda tasarlanmış hatta o yüzden yolluk ismini almıştır. Burada seçim yaparken göstereceğiniz dikkat halınızdan maksimum verimi almanızı sağlayabilir.

Elyaf Çeşitleri

Akrilik: Bu elyaf, yünün yumuşaklığını daha ucuza sağlar. Neme ve küfe dayanıklıdır. Aşınmadığı için banyo paspasları için uygun bir elyaftır.

Yün: Bu elyaf diğerleri arasında en pahalı olanıdır ve bu yüzden sadece lüks halılarda ve parça halılarda kullanılır. Yün elyaf, yoğun halılarda kullanıldığı ve yumuşaklık hissi yarattığı için beğeni kazanmıştır. Yün elyaflı halı alırken, halının yoğun olduğundan emin olun. 

Pamuk: Pamuk elyafı yumuşaktır, ama yatmaya ve lekelere dayanıklı değildir. Pamuk elyaf nemi emdiği için zor temizlenir. 

Polyester: Naylon ve polypropylende kullanılan hammaddeye benzer bir plastikten polyester üretilir. PET polyester, geri-dönüşüm kutularına atılmış plastikten üretilir.