Tüm ürünlerde ücretsiz KARGO

Halı Rengi Nasıl Şeçilir?

Bazı iç mekan tasarımcıları dekorasyona önce halıyı seçerek başlamayı, mekandaki tüm öğelerin daha sonra seçilerek halıyı tamamlamasını tavsiye ediyor. Bu tavsiye halının dekorasyonda ne kadar önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Elbette her zaman işe halıyı seçerek başlamak mümkün değil. Çoğu zaman çoktan dekore edilmiş evinize ya da ofisinize halı seçmeniz gerekiyor. Peki boyutları ile dekorasyonun en büyük parçası olan halı seçiminde renkler ne kadar önemli? Halı rengi nasıl seçilmeli? 

İşte halı rengi seçmeyi kolaylaştıracak ipuçları:

Tek renk mi? Desenli mi?

Söz konusu halılar olunca sizi bekleyen birden çok seçenek var. Bunca seçenek arasında kaybolmamak için ilk önce halıyı kullanacağınız odaya tek renk mi, yoksa desenli bir halı mı alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Eğer odanızdaki mobilya döşemeleri, perdeler ve minderler gibi öğelerde birden çok desen bir arada kullanılıyorsa, karmaşayı azaltmak için tek renk halılar seçmenizde fayda var. Kendinden desenli tek renk halılar, birbirine çok yakın tonlardan oluşan ve nötr renklerin yoğunlaştığı halıları bol desenli odalarınızda iç rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
Eğer mobilya döşemelerinizde tek renk yoğunlukta ise, desenler minder ve perde gibi aksesuarlarda kullanılmışsa, desenli bir halı seçebilirsiniz. Desenli halınızı seçerken üzerindeki en baskın veya ikincil rengin mobilya döşemelerinizdeki renkte olmasına önem vermelisiniz.

Sıcak,Ilık veya Soğuk Renklerin Tercihi

Odalarda istenen ortamın sağlanmasında kuşkusuz renklerin etkisi büyüktür. Kuzey ve doğu kültürlerinde ılık renklerin kullanımı yaygındır. Güney ve batıda ise soğuk renklerin tercihi göze çarpar.
Odayı daha ılık yapmak için sarı, portakal rengi veya mavimsi kırmızı gibi renkler seçilmelidir. Odayı daha soğuk yapmak için ise mavi veya sarımsı yeşil gibi renkler tercih edilebilir.
Bir odanın diğer odadan bakılınca görünmesi, iki seçenek sunar. Bu odalar ya ortak renkler kullanılarak bağlanacaktır, ya da farklı renklerle dekore edilerek birbirinden ayrılacaklardır. İki odanın zeminlerindeki halıların farklı olması odaların ayrılmasında işe yarar.
Bir ev hayvanınız varsa ve sürekli tüy döküyorsa onun bulunacağı odanın halısı, hayvanın tüyleriyle aynı renk seçilmelidir, böylece halıyı sürekli süpürme zorunluluğu ortadan kalkar. 
Odadaki mobilyalar da halının renginin seçiminde önemlidir. Ahşap tonları bazı renklerle asla uyum sağlamaz, ama uyum sağladığı renkler de vardır. Bundan dolayı halı almaya giderken halıların renklerini mutlaka mobilyanızın rengiyle mukayese edin.

Açık,Orta ve Koyu Tonların Tercihi

Açık renkler ferahlatıcı etki verirler. Koyu renklerin etkisi ise rahatlatıcı ve sıcaktır. Orta ton gölgeler algımızda farklılık yaratmazlar. Açık renklerin ışığı yansıtma özelliği odaları daha aydınlık yaparken koyu renklerin ışığı emme özelliği odaya daha karanlık bir görünüm verecektir. Orta tonların özelliklerinden en önemlisi bu renk halıların kolay temizlenmesidir. Beyaz renkler kiri hemen gösterirken koyu halılarda tüylenme sonucu oluşan tiftikler daha net görünür.
Büyük bir halı evde her zaman daha koyu görünür...
Zemin büyük bir alandır. Tüm zemini kaplayan halı, rengi yoğunlaştırır. Bu nedenle aynı halının küçük örneği ile büyük hali arasında koyuluk farkı mutlaka olur. Halı örneklerinden istediğiniz renk tonun bir açığını seçmeniz amaçladığınız tona ulaşmanızı sağlayacaktır.

Donuk,Yumuşatılmış ve Parlak Renklerin Tercihi

Parlak renklerli halılar odaya bir hareketlilik katar ve sakin bir oda ortam sağlanmak isteniyorsa uygun değildir. Biraz gri katılarak yumuşatılmış renkler sakin, içinde uzun vakit geçirilecek ortamlarda tercih edilebilir. Eğer oda çok sık kullanılıyor ve halı aşındırılıyorsa nötr, donuk veya yumuşak renklerin tercihi gerekir, çünkü bu renkler kiri kamufle ederler.

Renklerin Enerjilerine Göre Halılar

Bir odaya renk katmak istediğinizde duvarların rengini değiştirmektense, halıyı değiştirmek daha temiz ve kolay bir seçenektir. Sevdiğiniz ve mobilyalara uyan canlı bir rengi vurgu rengi olarak belirleyip odadaki birkaç aksesuarla birlikte halınızın rengini de bu vurgu renginde tercih edebilirsiniz. Kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak renkler yüksek enerjiye sahip renklerdir.

Şarap rengi, turuncu veya avcı yeşili halılar genellikle klasik ve geleneksel görünümlüdür. Parlak mavi, sarı, kırmızı ve açık yeşil halılar  mobilyaların tarzına bağlı olarak İskandinav ya da tam tersi sahil evi tarzındaki odalar için uygun olabilir. Siyah, gri ya da beyaz renk halılar çağdaş tarzda dekore edilmiş odalarda daha sık tercih edilir.