Tüm ürünlerde ücretsiz KARGO

Antibakteriyel ve Antialerjik Halı

Antibakteriyel Halı ; mikroorganizma oluşumunu engelleyen akrilik emülsiyon esaslı özel kimyasalların ürünün üretiminden sonra, ürünün yüzeyine püskürtülmesi ya da enjekte edilmesi ile sağlanır. Bu kalıcı uygulama sayesinde bakteri ve mikroorganizmaların uzun süre üründen uzak tutulmasını sağlar. Yani bu özellik ürünün imal edildiği malzeme ile ilgili olmayıp sonradan da kazandırılabilir.

Antialerjik Halı ; bu özellik tamamen halının hammaddesi ve bu maddenin toz tutabilme gücü ile ilgilidir. Bugüne kadar tespit edilebilmiş alerjik hastalıklara neden olan mikroorganizmalar uygun sıcaklık ve nem koşulları oluşması durumunda, neredeyse tüm ortamlarda türeyip yaşamlarını sürdürebilirler. Örnek olarak İngiltere`deki evlerde tozdaki maytların (astım taşıyıcıları) yaşayıp büyüdüğü en önemli yer yataklardır. Antialerjik halılar alerji yapıcıları ürünün bünyesinde tutar ve tekrar havaya karışmalarını büyük ölçüde önler. Sert zeminler yüzeydeki alerji yapıcıların havanın hareketi sayesinde tekrar havaya karışmasını sağlar. (Örneğin zeminde özellikle kaliteli elyafa sahip bir yün halı kullanmanız durumunda yün alerji yapıcıları bünyesinde tutacak ve havaya karışmasını önleyecektir. Oysa zeminde parke,ahşap ya da PVC yer kaplamaları kullanmanız durumunda alerji yapıcıların havanın hareketi sayesinde tekrar havaya karışmasını sağlar.Bu durum astım hastaları, ev akarlarına karşı alerjisi olan hastalar için büyük tehlike yaratmaktadır.
Sonuç olarak satın aldığınız halı antialerjik yada anti bakteriyel özelliklerinden ikisine birden yada sadece birine sahip olabilir. Burada önemli olan nokta halının bu özelliklere sahip olmadan önce bakteri ve organizmaların üreyeceği uygun koşulların oluşmamasına dikkat etmektir.